Ljus på Kultur lyser åter igen upp höstmörkret
För tolfte året i rad fylls Kalmar och Öland av kultur när Ljus på Kultur återvänder. Under elva dagar väntar kulturupplevelser för både stora och små runt om i Kalmar, Borgholm och Mörbylånga.
På måndagen presenterades årets festivalprogram vid en pressträff i Färjestaden. Festivalens tre projektledare och kulturutvecklare Fanny Loeb från Kalmar kommun, Maria Johansson från Borgholms kommun och Pia-Lena Björnlund från Mörbylånga kommun lyfte några av årets guldkorn och berättade mer om vad besökarna kan förvänta sig under de elva festivaldagarna.
Ljus på Kultur som beskrivs som ”de små evenemangens stora festival” arrangeras mellan den 23 oktober och 1 november och samlar kulturaktörer och arrangörer från de tre kommunerna.
Under festivaldagarna finns möjlighet att ta del av ett brett kulturutbud med bland annat musik, konst, teater, film, föreläsningar och aktiviteter för barn och familjer.
Ljus och musik vid Långe Jan inleder festivalen
Årets festival invigs fredagen den 23 oktober klockan 18.00 i Ottenby på Ölands södra udde.
Under invigningen sätts Långe Jan i centrum. Besökarna kan uppleva ljusprojektioner, musik och tillsammans kicka i gång årets Ljus på Kultur. Efter invigningen fortsätter elva dagar fyllda av kulturupplevelser på båda sidor av Kalmarsund.
Kulturupplevelser i hela området
Programmet rymmer en stor bredd av kultur och aktiviteter för olika åldrar och intressen. I Kalmar, Borgholm och Mörbylånga finns möjligheter att upptäcka såväl mindre arrangemang som större kulturupplevelser.
___
Om man vill ladda hem årets affisch går de bra att ladda ner den via denna länk:
Ljus på Kultur – Affisch 2026